ЗАМОНАВИЙ ТЕХНОЛОГИЯЛАРНИНГ ЖАМИЯТДАГИ ЎРНИ
йўл-транспорт ҳодисалари, пиёдалар ўтиш жойи, ақлли чорраҳа, рақамли видеокамералар, трансформация, рақамлаштиришAbstract
Ушбу мақолада республикамизда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари соҳасини ривожлантириш, унинг жамиятдаги ўрни батафсил ёритилган. Тизимни транформация қилишда халқаро тажрибадан фойдаланиш масалалари келтирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 7 февралдаги “Ўзбекистон республикасини янада ривожлантириш бўйича ҳаракатлар стратегияси тўғрисида”ги ПФ-4947-сонли Фармони
http://www.bsigroup.com/en-GB/smart-cities/Smart-Cities-Standards and-Publication/PAS-181-smart-cities-framework - PAS 181:2014. Smart city Framework. Guide to establishing strategies for smart cities and communities (дата обращения 27.04.2017)
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати маълумотлари асосида.
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати маълумотлари асосида.https://yhxx.uz/uz/menu/zakony-ob-pdd
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 24 декабрдаги ЙЎЛ Ҳаракати қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида 370-сон қарори.
К.Х.Азизов, “Влияние уличных стоянок на режим движения транспортных средств,” in«Ўзбекистон автомобил-йўл комплексининг долзарб вазифалари» Республика илмий амалий анжумани, 2008, pp. 206–207.
В.Н.Папов, Совершенствование методов организации паркирования легковых автомобилей на улично-дорожной сети городов с использованием теории конфликтных ситуаций. 2007.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 24 декабрдаги ЙЎЛ Ҳаракати қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида 370-сон қарорининг ахборот-кўрсатгич белгилари
ШНК 2.05.02-07 «Автомобильные дороги» Госархитектстрой, г. Ташкент, 2008 г.90 стр.
http://www.itworldcanada.com/archive/Documents/whitepaper/ITW218A_Actionable_Business.pdf - Actionable Business Architecture for Smarter Cities: Enabling better