ZILZILA BILAN BOG‘LIQ FAVQULODDA VAZIYATLARNING OLDINI OLISHDA AHOLINI TAYYORLASH TIZIMINING TASHKILIY VA HUQUQIY ASOSLARI
Xozirgi kundalik xayotda yer sharining turli va ko‘p nuqtalarida avariyalar, tabiiy ofatlar va texnogen tusdagi ofatlarning sodir bo‘lishi haqidagi ma‘lumot va axborotlarga tez-tez ega bo‘layapmizAbstract
Mamlakat iqtisodiyotining barqaror rivojlanishi shu mamlakat hududida sodir bo‘ladigan tabiiy ofatlarning xususiyati va ko‘lamiga bog‘liqdir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 30 iyuldagi - O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududlarining seysmik xavfsizligini ta‘minlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi PQ-4794-sonli Qarori,
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 9 sentyabrdagi -Aholini Favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga va fuqaro muhofazasi sohasida tayyorlash tartibini takomillashtirish to‘g‘risidagi 754-sonli qarori.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 21 avgustdagi -Aholining favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga tayyorgarligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi 650-sonli qarori.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1998 yil 27 oktyabrdagi -Texnogen, tabiy va ekologik tusdagi favqulodda vaziyatlarning tasnifi to‘g‘risidagi 455 – sonli qarori.
http://www.fvv.uz (Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги сайти).
http://www.lex.uz (Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базаси).