suv madaniyati, suv xo'jaligi, suv ta 'minoti, global suv tanqisligi
Ushbu maqolada yurtimizda suv madaniyati va xojaligining taraqqiyoti, hozirda suv xo'jaligida yuzaga kelgan muammolar, ularni hal qilish bo'yicha olib borilayotgan islohotlar, shuningdek suvni tejash va suv madaniyatini oshirish bo'yicha aholining xabardorligini oshirish zarurligi to'g'risida ma'lumotlar berilgan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Qishloq xo'jaligida islohotlarni chuqurlashtirishning eng muhim yo'nalishlari to'g'risida" 2003 yil 24 martdagi PF-3226-son farmoni.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "2018 - 2019-yillar davrida irrigatsiyani rivojlantirish va sug' oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash davlat dasturi to ' g 'risida"gi qarori.
Jalolov A. A. suv xo'jaligi tizimini, qishloq sug'orish va sanoat ehtiyojlari uchun suvdan foydalanish tizimini modernizatsiya qilish. // Tezislar. O ' zbekiston Respublikasi AVPNI tashkil etish muammolari. Toshkent, 2003 yil.
Ramazanov A. sug'oriladigan erlarda suvni tejash usullari va usullari. Sug'orish va melioratsiya. № 2 (8), 2017.
Kostyakov tomonidan.N. melioratsiya asoslari. Moskva, 1960 yil.
Laktayev N. T. Suvdan Foydalanish. O'zbekiston Irrigatsiyasi. // Toshkent, 1981 yil.
2024-02-01
Furqatjon Nabijonov. (2024). 1945-1991 YILLARDA O’ZBEKISTONDA SUGORISH TIZIMI TARIXI. Scientific Impulse, 2(17), 1566–1569. Retrieved from https://nauchniyimpuls.ru/index.php/ni/article/view/14593